Vila Pirkmajer

naslov

Vrtača 12

leto izgradnje

1932

ozadje

arhitektura

Josip Costaperaria

urbanizem

/

investitor

Milko Pirkmajer

 

Vila Pirkmajer, pogled z Levstikove (foto: Anja Roj, vir: arhiv Zavoda Trajekt)
Vilska četrt na Vrtači

Premožnejši meščani so v obdobju med obema vojnama v različnih predelih Ljubljane začeli graditi vile, zasnovane po modernističnih načelih. Naročniki so arhitektom nudili dokaj proste roke in vile so postale prvi primeri, na katerih so arhitekti uresničevali modernistična načela petih točk in preizkušali nove stanovanjske koncepte ter nove konstrukcijske tehnike.

Vilska četrt na Vrtači ob mestnem središču predstavlja enega lepših primerov takšnega igrišča modernizma v Ljubljani. Večina vil je bila postavljenih v začetku tridesetih let, po načrtih arhitektov Josipa Costaperarie in Vladimirja Šubica.

Vila Pirkmajer

Vilo Pirkmajer je za inženirja Milka Pirkmajerja načrtoval Costaperaria. Kot ostale vile na Vrtači je odmaknjena od ulice in postavljena v središče ograjenega vrta. Tudi notranja razporeditev je z manjšimi razlikami podobna tisti v drugih vilah. V kleti so prostori za služinčad, pralnica, prostor za centralno kurjavo in garaža. Pritličje zasedajo bivalni prostori, obedovalnica, salon in studio. Ob stopnišču je kuhinja, na dosegu služkinje, ki ima sobo v kleti. V nadstropju so spalnice s kopalnico. Vila ima ravno streho, ki je pohodna in predstavlja dodatni zunanji bivalni prostor. Razporeditev notranjih prostorov sicer delno še ohranja tradicionalno prehodnost sob in delitev na bivalni in servisni del. Hkrati pa že prevzema modernistično zasnovo – vse strani vile so enakovredno obdelane, vsi dnevni prostori se odpirajo proti vrtu, terasa pa predstavlja podaljšek dnevnega prostora.

»Simetrija, proporcija, harmonija ovirajo razvoj v življenju stavbe, zato jih sodobna arhitektura izbegava. To je estetika higiene, stroja, dinamike, materiala, estetika stvarnosti in logike. Sodobna arhitektura se občuti in pojmuje v prvi vrsti z razumom – intelektom.«

(Rado Kregar, Naš dom I, Ljubljana 1934, 14)